Projekt gotowy!

2025-04-10
Projekt gotowy!

Projekt gotowy! Teraz już TYLKO go wykonać...

 

Zamknięcie projektu i zakończenie aranżowania wnętrza „na papierze”, jest ważnym momentem w budowie domu i tworzeniu jego wystroju. Niestety nie wszystko da się przewidzieć, a sprawy nie ułatwiają choćby zmieniające się oferty producentów, pojawiające się nowe wzory i wycofywanie starszych, zmiany cen, niedostępność niektórych materiałów czy wreszcie decyzje, o podjęciu których, nie mieliśmy pojęcia...

 

Barwa światła? Kelwiny???

Jedną z takich decyzji może być wybór barwy światła. Jest to temat – rzeka, warto jednak do tej rzeki wejść – z naszą pomocą uda się ustalić czego potrzebujesz i dobrać barwę światła do Twoich oczekiwań. Każdy z nas doświadczył na ulicy światła pomarańczowego – ciemnego, zupełnie wypaczającego kolory. Kto nie pamięta świetlówek o różnych odcieniach, które migały w szkolnych klasach, a które do dziś możemy obserwować w obiektach użyteczności publicznej? Niestety brak wiedzy (nawet osób o dużym zasobie wiedzy technicznej) w kwestii doboru barw światła powoduje, że przy zakupie oświetlenia barwy światła wybierane są na „chybił-trafił”.

 

Czy to jest skomplikowane?

Nie – zasada jest dość prosta: im wyższa temperatura barwowa wyrażona w stopniach Kelwina, tym światło chłodniejsze. Światło o intensywnym odcieniu żółtym ma 2500K – 2700K. Czyste światło ciepłe (bez widocznego zażółcenia) ma temperaturę ok. 3000K. Takie światło pasuje doskonale do codziennych czynności – sprzyja relaksowi i działa nieco jak „tryb nocny” w smartfonach – nie emituje światła niebieskiego, które mogłoby zaburzać rytm dobowy. Barwa światła naturalna (lub inaczej neutralna) charakteryzuje się wartością ok. 4000K – w takim świetle czujemy się zmobilizowani i sprzyja ono koncentracji, ponieważ jest bardziej zbliżone do światła dziennego – jest „czystsze” niż światła ciepłe. Barwa światła 4000K polecana jest do takich pomieszczeń, w których będziemy pracować. Ostatnią barwą światła z kategorii „białych” jest barwa biała zimna – ok. 5500K – 6500K. Jest ona stosowana relatywnie rzadko, ponieważ wielu osobom kojarzy się ze szpitalną sterylnością.

 

Łączenie rożnych barw światła...?

Wśród projektantów i architektów wnętrz są zarówno tacy, którzy w ramach jednego projektu przestrzegają zasady używania jednej barwy światła, ale i tacy, którzy z powodzeniem łączą ze sobą barwy światła w pomieszczeniach o rożnym przeznaczeniu. Ostatecznie stwierdzić należy, że niektóre obiekty komercyjne czy użytkowe będą musiały mieć zastosowane barwy światła o rożnej temperaturze barwowej, ze względu na pełnioną funkcję (laboratoria, wystawy, ekspozycje itd.) W domu czy mieszkaniu wiele zależy od subiektywnego odczucia – dla kogoś może być nieprzyjemne przemieszczanie się pomiędzy pokojami, w których oświetlenie ma różną barwę, a dla innych nie będzie to miało większego znaczenia i docenią ciepłą barwę w pokojach o przeznaczeniu wypoczynkowym, a chłodniejszą w kuchni czy gabinecie.

 

Kto pyta, nie błądzi.

Poza temperaturą barwową światło posiada także inne parametry: współczynnik oddawania barw (CRI), współczynnik oślepienia (UGR) czy BIN (określenie „odcienia” światła). O wszystkim opowiemy już niedługo. Jeśli jednak nie chcesz wgłębiać się w ten temat – powierz oświetlenie swojego wnętrza profesjonalistom. Chętnie pomożemy w doborze lamp i barw światła w Twoim projekcie. Zapraszamy także do naszego showroomu, jeśli chcesz na własne oczy przekonać się jak wygląda barwa światła ciepła, naturalna i zimna oraz sprawdzić jakie odczucia wywołują u Ciebie.

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2025
Prawdziwe opinie klientów
5 / 5.0 8 opinii
pixel